Plavání s ploutvemi - nejrychlejší pohyb člověka ve vodě vlastní silou, moderní výkonností a vrcholová forma ploutvového plavání.
Základní tréninkové principy: sportovní všestrannost, přiměřenost zátěže podle věku sportovce, motivační tréninkové kempy, soutěže v rámci ČR a zahraničí. Na těchto principech dosahují sportovci klubu nejvyšších výsledků v rámci ČR i zahraničí.
Od založení klubu 1990 do roku 2008 získali ploutvaři Laguny:
  • z Mistrovství světa a Mistrovství Evropy juniorů - 10 medailí,
  • ze Světového poháru v plavání s ploutvemi 20 medailí z toho 3 zlaté.
Dále získali ploutvaři za 18 let činnosti na Mistrovství ČR ve všech pěti věkových kategoriích celkem 1 532 medailí - z toho v bazénových disciplínách 1 430 medailí a 102 medailí na otevřených vodách v disciplínách DPP (distanční plavání s ploutvemi). Z výše uvedeného počtu získali ploutvaři 576 zlatých medailí za tituly Mistr ČR.
Dalším významným úspěchem, který má pro členy klubu jednu z nejcennějších hodnot je získání 6 titulů Mistři ČR v soutěži družstev PP (bazénové plavání s ploutvemi). Této soutěže se účastní pouze 8 nejlepších družstev mužů a 8 nejlepších družstev žen z celé ČR. Vítěz této soutěže je považován na daný rok za klub z nejsilnějšího týmu mužů nebo žen v ploutvovém plavání. Naše ženy získaly tento titul 4 x a naši muži 2x.
Jako motiv a uspokojení z této sportovní činnosti bereme nejenom výše uvedené výsledky ale nespočet medailí a cen ze zahraničních soutěží a soutěží na úrovni zemských, regionálních a ostatních.
Naši sportovci poznávají díky svým výsledkům země celé Evropy a ti nejlepší i země celého světa. Společně se zvládnutým studiem na Středních a Vysokých školách tak naplňuje náš klub poslání sportu v rozvoji a životě člověka.
Další sportovní aktivity klubu:
  • Vodní záchranná služba mládeže - odborná příprava mladých ploutvařů pro záchranu lidských životů…
  • Triatlon – masters - rekreační a výkonnostní pravidelná sportovní činnost jako součást zdravého životního stylu…
Co to je ploutvové plavání?
Ploutvové plavání je samostatná sportovní disciplína. Plavci využívají ploutví a šnorchlu, díky čemuž dosahují ve vodě vyšších rychlostí.
Technika ploutvového plavání
Plavání s ploutvemi je jednoduchý symetrický pohyb a velmi efektivní technika pohybu ve vodě. Při plavání s ploutvemi je potřeba dosáhnout dobrého obtékání těla vodou. Z tohoto důvodu musí být tělo plavce v hydrodynamické poloze. Hydrodynamická poloha se vyznačuje vzpaženými pažemi, vytaženými vpřed tak, aby profil těla byl co nejmenší. Hlava je maximálně skrytá mezi pažemi, dlaně jsou dány přes sebe. Šnorchl je připevněn zepředu na hlavě.Plavec v této poloze provádí tzv. delfínový kop. Při tomto kopu plavec kope oběma nohama současně. Pohyb nevychází pouze z nohou, ale do akce jsou zapojeny i břišní a zádové svaly. Celkově tento kop vypadá jako delfínové vlnění. Tato technika je přibližně stejná na hladině i pod vodou.