Světový pohár CMAS  v plavání s ploutvemi 2015

Termínová listina

Světový pohar CMAS je nejvyšší světovou soutěží  v rámci potápěčkých klubů. V letošním roce odstartoval již oficiální desátý ročník soutěže World Cup, která se plave na celkem 7 kol.

7.kolo finále SP Egypt - Alexandria 6.-11.10.2015

Světový pohár se hodnotí v kategoriích seniorů (18 let a starší) a v kategorii juniorů ( do 18-ti let).

Každé kolo má ve čtyřech půldnech na programu celkem 11 disciplín sportovního potápění – 5 hladinových (50,100,200,400,800 PP), 2 podvodní disciplíny (50 RP,100 RP) a 3 bi-fins (50,100,200 BF) . Kořením akce je štafetový závod na 4x100 metrů PP.

Body získané ve všech disciplínách, v nichž stejně jako na MS či ME startují  2 závodníci, se sčítají a dávají pořadí družstva v jednotlivých kolech SP.

2.kolo Maďarsko – Eger 27.2.-1.3.2015

Desátý ročník soutěže nabývá na popularitě národních representací. 64 týmů ze tří kontinentů, 363 závodníků, včetně silného Řecka, Egypta, Kolumbie ukázalo své bazénové dovednosti v disciplínách s monoploutvemi PP (plavání s ploutvemi), RP (rychlostního potápění) i kraulových BF (bifins).

Laguna měla v Egeru svá želízka v ohni v podobě representantů ČR a omlazeného týmu juniorek. Právě bodování juniorského družstva je v očekávání letošního roku. Laguna vylovila z egerské padesátky letošních prvních 12 medailí (2 zlaté -7 stříbrných - 3 bronzové).

Světový rekordman a mistr Evropy Jakub Jarolím triumfoval v disciplíně 100 BF, kde do posledních metrů bojoval s rekordním časem. Zlato si na svůj účet připsal i když cílová stěna na rekord byla daleko. Novojičínský závodník nastoupil také na dvojnásobné kraulové trati v níž vyplaval stříbro, stejně jako ve sprintu pod vodou. Takto nám zhodnotil svůj maďarský vstup do sezóny:

Druhý sprintér Laguny Martin Mazáč vylovil z egerského bazénu stříbro na 50 PP, bronz na dvojnásobné hladinové trati a představil se také v nejkratším kraulovém sprintu na stříbrné pozici. Úvod sprintérské sezóny má v konkurenci světové špičky za sebou, stejně jako další z medailistů reprezentující Nový Jičín, dvojnásobná mistryně světa Klárka Křepelková. Ta si přivezla zlato ze „své“ mistrovské disciplíny 100 RP s přístrojem, když jako jediná juniorka plavala pod hranici čtyřiceti vteřin. Na polovičních tratích na hladině 50 PP i pod vodu 50 RP získala stříbrné medaile a připsala si první bodíky do soutěže jednotlivců. Tým juniorek navíc staví na jejich velkých úspěších.

Posledním z party medailistů světového poháru byl Lukáš Fojtík. Pod vodou na nádech doplaval stříbrný, na stovce s přístrojem (100 RP) bronzový a bohužel v posledním hladinovém závodě ( 50 PP) jej čekala diskvalifikace za přejezd 15 metrové hranice, povolené plavat pod vodou po startu a obrátce. Přišel tak o vzácné body do hodnocení jednotlivců, které se sčítají po celý ročník soutěže.

Muži Laguny Martin Mazáč, Jiří Maňásek a Jakub Jarolím s juniorem Lukášem Fojtíkem vyplavali bronzovou medaili ve štafetě 4x100 metrů PP (triumfoval vítězný Kyjev s Běloruským Dosaafem) a zlato na 4x50 metrů BF, když Jarolím zahájil svůj první úsek českým rekordem 19,06.

Juniorky nastoupily ve složení Klárka Křepelková,Barbora Svobodová, Vendula Mizerová a Nikola Jakušová. Na medaili na 4x100 PP těsně nedosáhly (4.místo), stříbrnou placku si nenechaly ujít v bifinách.

A překvapení soutěže? Talentovaný čtrnáctiletý Jakub Kovařík, který zaplaval své osobní rekordy na tratích 50 RP, 100 RP a 200 Bifins a 3x skončil mezi juniory na šestém místě. Jakub se stává se nadějí klubu do budoucna…

3.kolo Španělsko - Barcelona 19.-21.3.2015

Třetí kolo Světového poháru CMAS 2015 v plavání s ploutvemi se pyšnilo rekordní účastí - do hlavního města Katalánska se sjelo 516 závodníků z 89 světových potápěčských klubů. Novojičínská Laguna se svými čtyřmi nejlepšími závodníky byla na startu, přivezla z Barcelony 6 medailí ( 1 zlatou- 4 stříbrné-1 bronzovou) a postarala se tak o representaci našeho města ve světě.

Muži Laguny Nový Jičín dosáhli historického úspěchu – vyhráli barcelonské kolo Světového poháru.

O úspěch se díky vyrovnaným výsledkům a umístěním na špici startovního pole postarali Martin Mazáč, Jakub Jarolím a Ondřej Dofek.

Světový rekordman, Jakub Jarolím se ve svých disciplínách 50 a 100 metrů Bifins musel sklonit před svým ruským soupeřem Dmitrijem Serjakovem, přesto jeho 2 stříbrné a bronzová medaile v disciplíně 50 RP přispěly k celkovému výsledku týmu Laguny. Jakub bojoval se svým dvoumetrovým ruským soupeřem o každý milimetr vody, od zlata na 50 BF jej dělila setina sekundy.

A tato setina sekundy byla Laguně osudná.

Sprintér Laguny Martin Mazáč byl o setinu sekundy čtvrtý na 50 RP, pod vodou prohrál souboj právě s klubovým kolegou Jakubem Jarolímem a přivezl bramborovou medaili. Ve sprintu na hladině na metrů 50 PP byl opět setinu od bronzové medaile, skončil pátý. Ve své třetí disciiplíně 100 PP bodoval Martin Mazáč osmý.

V hladinových,podvodních i bifinových disciplínách se v Barceloně ukázala široká světová špička.O to cennější je výsledek Ondry Dofka, startujícího poprvé mezi muži, který se na 100 metrů bifins probojoval do finálové osmičky a skončil na výborném 5.místě, poté na dvojnásobné trati 200 BF vyplaval šestou pozici a dvanáctou příčkou přispěl do vítězného bodování týmu mužů.

Jedinou juniorkou Laguny, startující v Barceloně bez svého týmu, byla Klára Křepelková. Loňská dvojnásobná mistryně světa v soubojích se svými soupeřkami vybojovala zlatou medaili na 50 metrů PP, ve svých podvodních disciplínách 50 a 100 RP tentokráte skončila těsně stříbrná za ruskou soupeřkou Alexandrou Naumovou.

6.kolo Itálie – Lignano Sabbiadoro 15. -17.5.2015

Světový pohár rychlých ploutví pokračoval v půlce května závodem v italském Lignanu. Juniorky ve složení Klára Křepelková, Nikola Jakušová, Vendula Mizerová, Karolína Horáková, Barbora Svobodová a Johanka Chovancová získaly v bodování týmů druhé místo za děvčaty z Bratislavy, před juniorkami Říma a ve štafetovém závodě na 4x100 PP vybojovaly stříbrnou medaili. Dívky Laguny doplnili representanti , kteří sbírali umístění v kategorii mužů Jakub Jarolím , Ondřej Dofek a junioři Lukáš FojtíkJakubem Kovaříkem.

Mistr Evropy Jakub Jarolím zde z loňského léta obhájil svoji vítěznou disciplínu 50 Bifins, bohužel na dvojnásobné trati byl diskvalifikován za dlouhý přejezd pod vodou a tak si na krk pověsil dále „jen“ stříbrnou medaili za 50 RP a bronzovou za 100 metrů pod vodou.

Druhý z mužského týmu , Ondřej Dofek vyhrál v Itálii svoji hlavní disciplínu 200 metrů Bifins v pěkném čase 1:40,96, na poloviční trati skončil třetí a ve sprintu na pěkném čtvrtém místě.

Mezi juniorkami hrála prim mistryně světa Klárka Křepelková . Dominovala ve sprintu pod vodou a vítězství si odvezla na padesátimetrové trati na nádech i stometrové distanci s dýchacím přístrojem. Ke dvěma zlatým připsala bronz na hladinové padesátce, 50 PP.

Lukáš Fojtík okusil bronzové stupně vítězů ve stejných disciplínách jako Klárka 50 a 100 metrů RP.

Jakub Kovařík si připsal nové osobní rekordy také na těchto tratích, páté a sedmé místo je pro mladou naději vynikajícím umístěním a příslibem do budoucna.